Cilt Hücreleri Nasıl Yenilenir

Kök hücreler, cilt gençleştirmede en umut verici ve güçlü doğal kaynaktır. Kök hücrelerin popülaritesi, yeni cilt hücrelerini yenileyerek cildi gençleştirdiğini iddia eden birçok markanın kendi ürünlerini piyasaya sürmesine tanık oldu. Bu ürünlerden bazıları etkilidir, bazıları ise değildir.

Peki hangisini deneyeceğinizi nereden biliyorsunuz?

Bununla birlikte, kendi kök hücrelerinizin büyümesini uyarabilen bazı cilt bakım tedavileri vardır ve bu, serbest radikallerin ve diğer zararlı maddelerin neden olduğu hasara karşı daha fazla koruma sağlar.

Hücre yenilenmesinin nasıl sağlanabileceğine odaklanacağız.

Hücreleri doğrudan yeniden programlama, Bu teknik, hücrelerin DNA’sını değiştirerek farklı bir hücre türü haline gelmelerini sağlar. Saç kökleri bu şekilde başarılı bir şekilde yenilendi ve bu tekniğin cilt hücrelerinde de işe yarayabileceği gösterildi.

Pluripotent kök hücrelerin farklı hücre türlerine dönüşmesini sağlamak: Bu süreç daha karmaşıktır ve yalnızca laboratuvarda yapılabilir, ancak tıbbi uygulamalar için daha uygun bir seçenek olabilir. Uyarılmış pluripotent kök hücrelerin önce bir kimyasal kokteyl kullanılarak cilt hücrelerine dönüştürülmesi ve daha sonra onlara şekillerini geri verecek olan kolajen jel veya hidrojel içinde büyütülmesi gerekir. Bu deri greftleri daha sonra hasarlı bölgelere nakledilebilir.

Deri hücreleri, vücudunuzdaki en yaygın hücre türüdür. Genellikle hücresel devir adı verilen bir süreçle sabit bir oranda üretilirler. Bu, eski cilt hücrelerinin yenileriyle değiştirildiği anlamına gelir. Ancak bu işlem kesintiye uğrarsa cilt zarar görebilir ve çürümeye başlayabilir.

Hasarlı veya ölü cilt hücreleri, görünümünüz üzerinde kırışıklıklara, yaşlanmaya ve diğer olumsuz etkilere neden olabilir. Neyse ki, bu hücreleri doğal olarak ve daha hızlı yenilemenin yolları var. Kil veya yulaf ezmesinden yapılan yüz maskelerinin cildi nemlendirdiği ve sağlıklı hücre üretimi için gerekli mineralleri sağladığı bilinirken, kimyasal peeling de cildin ölü katmanlarını yok ederek alttaki yeni katmanları ortaya çıkarır.