İLİK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR

İlik, kanın önemli bir parçasıdır ve bazı durumlarda organların bir bileşenidir. Kemik iliğinde bir sorun olduğunda farklı belirtilere yol açacaktır.

İlik hastalığı, kemik deformiteleri, kısırlık ve kanser gibi birçok soruna neden olur. En yaygın semptom, düşük kırmızı kan hücresi üretiminin veya düşük beyaz kan hücresi üretiminin neden olduğu yorgunluktur. Bu nedenle bu semptom, bu hastalığa yakalanma riskinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

İlik yetmezliği, bazıları başka nedenlere atfedilebilecek çok çeşitli semptomlara neden olabilir. Zamanla şiddeti değişen herhangi bir semptomu doktorunuzla tartışmanız önemlidir.

İlik hastalığı, kemik iliği hücrelerinin üretimini ve kalitesini etkileyen bir grup genetik hastalık için kullanılan genel bir terimdir. Bu koşullar, düşük veya hiç sağlıklı kan hücresi üretimi veya sayılarında bir artış ile karakterizedir. Hücre döngüsü ve kemik iliği yenilenmesi nedeniyle bu durumlar bazen fark edilmez. İlik yetmezliği, lösemi ve lenfoma gibi çeşitli hastalıklara yol açabilir.