İLİK NAKLİ OLAN HASTA NE YEMELİ

İlik nakli geçirmiş hastalar için diyet, dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Yedikleri yiyeceklerin türü bağışıklık sistemlerini etkileyebilir ve bu da sağlık sorunlarının kötüleşmesine neden olabilir.

İlik nakli olan bir hasta için diyet sadece ne yemeleri gerektiğiyle ilgili değil, aynı zamanda tüketmeleri gereken yiyecek miktarları ve yemeklerinin zamanlamaları ile de ilgilidir.

Bazı insanlar, ilik nakli yapılan bir hasta için sağlıklı bir diyetin yağ oranı düşük ve protein oranı yüksek olması gerektiğine inanır. Diğerleri, meyve ve sebzelerde yüksek ve karbonhidratlarda düşük olması gerektiğine inanıyor.

İlik nakli, bir kişinin kemik iliğinden kök hücrelerin çıkarıldığı ve başka bir kişiye nakledildiği bir prosedürdür. Verici genellikle bir kemik iliği nakli de alır.

Yapmanız gereken ilk şey, bol su içmek ve mümkün olduğunca çok meyve, sebze, tam tahıl ve yağsız et yemektir. Ayrıca işlenmiş gıdalardan, şekerli içeceklerden ve kırmızı etten de uzak durmalısınız.

Bir ilik nakli hastasının, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almasını sağlayan belirli bir diyet yemesi gerekir. Hastaların sağlıklı bir kiloyu korumaları ve zarar verebilecek bazı gıdalardan kaçınmaları gerekir.

Bir ilik nakli hastasının iyileşme döneminde izlemesi gereken birçok farklı diyet vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Yüksek protein, düşük yağ ve düşük şeker içeriğine sahip bir diyet
  • Yüksek lif içeriğine sahip ve ilave şeker içermeyen bir diyet
  • Sebze, meyve ve kepekli tahıllardan zengin bir diyet