KÖK HÜCRE KİMDEN ALINIR

Kök hücre bölünerek kendini yenileyerek yeni hücreler oluşturabilen bir hücredir. Tüm hayvanların, bitkilerin, mantarların, protistlerin ve bazı bakterilerin embriyolarında bulunur.

Diğer tüm hücrelerin türetildiği kök hücre, totipotent kök hücre adı verilen özel bir hücre türüdür. Totipotent kök hücre, diğer vücut hücrelerine bölünebilir. Üç tip totipotent kök hücre vardır.

Embriyonik kök hücreler, yetişkin kök hücreler ve uyarılmış pluripotent kök hücreler.
Kök hücre, bölünebilen ve özelleşmiş hücrelere farklılaşabilen bir hücredir. Vücutta çeşitli farklı hücre tiplerine dönüşme yeteneğine sahiptir.

Kök hücre, rejeneratif tıbba ve doku onarımına izin verdiği için çok önemlidir. Onsuz, hastalıklardan veya yaralanmalardan iyileşemezdik.

Biyoloji dünyasında, yeni hücreler oluşturmaktan sorumlu belirli bir hücre türü vardır. Vücudun farklı bölgelerinde bulunabilir ve birkaç farklı adı vardır. Ancak bu hücrenin kim olduğunu bilmek önemlidir.

Günümüzde kanser tedavisi, kalp ameliyatı, organ nakli ve daha pek çok tıbbi tedavide kök hücreler kullanılmaktadır.

Kök hücreler, in vitro fertilizasyondan arta kalan embriyolardan gelir. Embriyolar anneden alınır ve daha sonra kök hücreye dönüşmeleri için bir petri kabına yerleştirilir. Kök hücreler daha sonra farklılaşma adı verilen ve kan veya sinir hücreleri gibi özel hücreler olmaya başladıkları bir süreçten geçerler.