Kök Hücre Nedir 3 Temel Kaynağı

Kök hücreler, bölünme ve kendilerini yenileme potansiyeline sahip hücrelerdir. İnsan embriyolarında, yetişkinlerde ve kordon kanında bulunurlar.

Kök hücreler için ana kaynaklar şunlardır:

  • Embriyonik kök hücreler: Bu kök hücreler, bir insan embriyosundan toplanabilir. Embriyo, onları etik açıdan tartışmalı bir kaynak yapan, onları toplama sürecinde yok edilir.
  • Yetişkin kök hücre: Bu kök hücreler yetişkinlerden toplanabilir ve etik sorunlarla gelmezler çünkü yetişkinler onları bağışlamaya rıza gösterirler.
  • Kordon kanı kök hücreleri: Bu kök hücreler, yeni doğmuş bir bebeğin göbek kordonunda bulunabilir ve etik sorunları yoktur.

Kök hücreler gelecek nesiller için en umut verici tedaviler arasındadır. Ancak pek çok insan kök hücrelerin ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve nereden geldiklerini bilmiyor.

Kök hücreler sonsuz bölünebilen ve vücuttaki herhangi bir hücre tipi olabilen hücrelerdir. 1950’lerde, kemik iliği nakli yoluyla kanserin nasıl tedavi edileceğini araştıran iki bilim adamı tarafından keşfedildiler.

Kök hücreler, farklı hücre tiplerine farklılaşma yeteneğine sahip hücrelerdir. Ana üç kök hücre kaynağı şunlardır: Embriyonik kök hücreler, uyarılmış pluripotent kök hücreler ve yetişkin kök hücreler.